niedziela, 9 grudnia 2012

Gimnazjaliści z Włodawy debatowali o przestrzeniW jaki sposób młodzież może wpływać na przestrzeń swojego miasteczka? Czy dorośli chcą słuchać o potrzebach gimnazjalistów? - na ten temat dyskutowaliśmy 6 grudnia 2012 r. wspólnie z młodymi mieszkańcami Włodawy, uczniami Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Zamoyskich we Włodawie.Debatę oksfordzką w ramach "Obywateli w miasteczkach" rozpoczęliśmy rozgrzewką. Młodzież opracowała mapy mentalne miasteczka, opisała miejsca najbardziej i najmniej dla niej atrakcyjne. Do których z nich zabraliby wylosowane postaci z opowieści o Kubusiu Puchatku? Prosiaczek na pewno bałby się cmentarza, Kłapouchy pewnie chciałby odwiedzić szpital, a Tygrysek świetnie czułby się na nowym basenie!

Sama debata rozgrzała atmosferę przynajmniej do 90 stopni. Nie wyłoniliśmy zwycięzców. I obrońcy, i przeciwnicy tezy, że młodzież może decydować o kształcie przestrzeni wokół siebie, mieli niezwykle mocne argumenty. Jest wiele przeciwności, które uniemożliwiają młodym ludziom włączanie się w dialog i procesy decyzyjne, ale jest też wiele możliwości, które można wykorzystać. Wymaga to jednak sporo wysiłku i wiele uporu samej młodzieży.

Na zdjęciach uczestnicy spotkania, które poprowadziły Elżbieta Kowalik i Elżbieta Nowicka - Różycka ze Stowarzyszenia Poleskiego. Debata nie mogłaby odbyć się bez pomocy pani Beaty Rudziewicz, nauczycielki Publicznego Gimnazjum nr 2 we Włodawie. Serdecznie dziękujemy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz