poniedziałek, 16 lipca 2012

Pierwsze warsztaty dla liderów społecznych odbyły się we Włodawie

Przed wejściem do włodawskiego starostwa. Ewa Kipta i OBYWATELE W MIASTECZKACH  :)

Tematem pierwszego spotkania w sobotę 30 czerwca 2012 r. był społeczny wymiar przestrzeni miast.
W spotkaniu wzięli udział liderzy z 7 organizacji z Janowa, Radzynia i z Włodawy. Warsztaty poprowadziła Ewa Kipta ze Stowarzyszenia Forum Rewitalizacji. Ewa podzieliła się swoimi doświadczeniami w angażowaniu mieszkańców w działania na rzecz przestrzeni wspólnej, które zdobyła m.in. w trakcie opracowywania planu rewitalizacji dla lubelskich dzielnic - Starego Miasta i Bronowic.

Przyjrzeliśmy się również naszym miasteczkom i tym, co w ich przestrzeni jest dla nas szczególne.
"Żywym organizmem", na którym omówiliśmy zagadnienia związane z przestrzenią małego miasta i zamieszkującą je społecznością (społecznościami?) okazało się historyczne śródmieście Włodawy - z rynkiem, "Czworobokiem" i słynnymi świątyniami 3 kultur. W terenowej części warsztatów zwiedziliśmy wielką i małą synagogę - siedzibę Muzeum Pojezierza Łęczyńsko - Włodawskiego, cerkiew prawosławną pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i kościół pod wezwaniem Świętego Ludwika.

O społecznym wymiarze Włodawy i działalności Włodawskiego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych opowiedziała Krystyna Kończal przy okazji naszej krótkiej wizyty w siedzibie Centrum.

Spotkanie było świetną rozgrzewką do obywatelskich działań w przestrzeni. Kolejne - już 1 września w Radzyniu Podlaskim :)1 komentarz:

  1. W lineczku również moje skromne:)podsumowanie niezwykle twórczego i owocnego spotkania! Pozdrowienia dla Was z Radzynia!

    http://mariuszbober.wordpress.com/2012/07/03/obywatele-w-miasteczkach/

    OdpowiedzUsuń